فایل psd چیست؟

فرمت اختصاصی نرم‌افزار فتوشاپ PSD می‌باشد که به طرح لایه بازشناخته می‌شود. به استفاده از این فرمت ذخیره‌سازی طراحان می‌توانند طرح‌های خود را همان گونه که در فتوشاپ وارد کرده‌اند با این فرمت (پی اس دی) ذخیره نمایند

فایل PSD چیست؟

فرمت اختصاصی نرم‌افزار فتوشاپ PSD می‌باشد که به طرح لایه بازشناخته می‌شود. به استفاده از این فرمت ذخیره‌سازی طراحان می‌توانند طرح‌های خود را همان گونه که در فتوشاپ وارد کرده‌اند با این فرمت (پی اس دی) ذخیره نمایند و بدون هیچ کم کاستی در اختیار دیگر کاربران قرار دهند تا آنان نیز بتوانند از یه سادگی کارهایی مانند طراحی قالب سایت، ساخت پوستر، آگهی ترحیم، آگهی انتخاباتی و… را بدون زحمت خاصی انجام دهند.

PSD مخفف عبارت Photoshop Document می باشد.

 

محدودیت های فایل PSD چیست؟

فایل های PSD دارای محدودیت هایی هستند. حداکثر سایز این فایل ها می تواند تا 2 گیگابایت باشد و حداکثر عرض یا ارتفاع طرح های داخل آن می تواند حداکثر تا 30 هزار پیکسل باشد که البته این اعداد، اعداد بزرگی هستند.

همچنین در فایل‌های PSD تصاویر با کیفیت بیت مپ (BitMap) ذخیره می‌شوند.

 

تفاوت PSD با فرمت هایی نظیر jpg png gif چیست؟

طراحان پس از آنکه طرح خود به پایان رسید طرح خود را با این فرمت ها خروجی می گیرند. اما این فایل ها را نمی توان ویرایش کرد و قسمت های مختلف هر طرح را به صورت جداگانه استفاده کرد و طراح نمی تواند از آنها برای اعمال تغییرات جدید استفاده نماید.

 

آیا به صورت مستقیم می توان از PSD در صفحات وب استفاده کرد؟

باور اشتباهی وجود دارد که بعضی اشخاص فکر می کنند می توانند به صورت مستقیم این فایل ها را در صفحات وب استفاده کنند. این فایل ها برای نمایش باید به یکی از فرمت های رایج نظیر jpg png gif تبدیل شوند.

 

چرا از PSD در طراحی صفحات وب استفاده می شود؟

علت استفاده از PSD در طراحی وب این است که طراح سایت می تواند آیکون ها، عکس ها و اکثر آبجکت های موجود در فایل PSD را به صورت جداگانه دریافت و آنها را در قالب سایت استفاده کند. همچنین بسیاری از رنگ ها و تنظیمات را نیز به سادگی و با حداقل زمان به طراح خود منتقل کند.

 

تفاوت فرمت PSD با PSB چیست؟

فایل های PSD امکان ذخیره به صورت لایه باز را دارند با این تفاوت که ابعاد تصاویری که در آن ها می‌تواند ذخیره شود بسیار بزرگ تر می‌باشد.

حداکثر ابعادی که یک فایل PSD می‌تواند در خود ذخیره کند 30,000 در 30,000 پیکسل می‌باشد ، این در صورتی است که فرمت PSB امکان ذخیره فایل هایی با ابعاد بزرگ تر از این مقدار را دارد.

 

  مطالب مرتبط

  دیدگاه خود را ثبت کنید